Ismerkedő találkozó
Coachok egymás között vajon mit csinálnak? A coaching alapvetően egyszemélyes műfaj: egyedül vagyunk a coachee-val és nem tartozik a külvilágra, amiről egy ilyen coaching ülésen szó van. A munkáról tehát ilyen értelemben nem beszélgetünk, de néha azért jó eszmét és tapasztalatot cserélni. Főleg, ha egy újfajta képzést indítunk, ahol péntekenként tágítjuk majd a leendő coachok látókörét!
Ilyen megfontolások vezettek bennünket, a Coach Akadémia Esti képzés oktatóit, mikor nyár végére szerveztünk egy csapatösszerázó, nyárlevezető és képzésbevezető kis jamboreet. Nem akartunk egy irodában vagy kávézóban összeülni, inkább valami szabadtérre vágytunk, és kellő bizakodással jelöltük meg naptárunkban hónapokkal előre az augusztus 28-át, mint alkalmas időpontot a kezdő lendületre eljövendő új képzésünkhöz.
Célkitűzés
Szakmánk, a coaching neve ebben az eredetileg angol formában meghonosodni látszik a magyar nyelvben: a berkekben így használjuk, és a köznyelvben sem találják már idegennek a legtöbben, hiszen egyre több médiumban jelenik meg a kifejezés. Nos, a coaching célkitűzéssel indul: célnak meghatároztuk, hogy csapattevékenységnek keresünk egy hasonló, magyar nyelvben angol kifejezést használó sportot: és így választottuk a Nordic walking-ot.
Erre sincs igazán magyarban meghonosodott név, így célunkban közösen egyetértettünk.
A folyamat
Egy csodás, napsütésesaugusztus végi reggelen tehát nekivágtunk a walkingnak, Nordic módra. Állítólag finnországi eredetű, és ott ‘sauvakävely’ néven ismert, ami némi magyarázatot ad arra, miért is az angol változat honosodott meg máshol – ezt a szót Finnországon
kívül senki sem tudja kiejteni, nemhogy megjegyezni. Reggel 9-re adtunk egymásnak találkozót egy igen retró ex-szálló sarkánál a Normafán – mint kiderült, némileg optimistán. Dóra, Judit, Kriszta, Barbara, András, Gabi és Laura jelezte részvételét, a többiek lélekben tudtak csak velünk lenni, de testük más elfoglaltságra volt hivatott.
Apróbb – nagyobb csúszásokkal azért leküzdöttük a budapesti forgalmat, és narancssárga botokkal felszerelkezve végül nekivágtunk az Anna-lejtő kies tájainak. Szakavatott vezető segítségével remek látványt nyújthattunk, amint egyenes sorban masíroztunk fel s alá a domboldalon, és próbáltuk különböző végtagjainkat összehangolni.
A Nordic walking egy skandináv sikertörténet. A címben utalt egyéb skandináv brand-ek mellett (lásd IKEA, vagy ABBA, és persze a klasszikus szauna) – az utóbbi években honosodott meg a világban, és töretlenül folytatja hódító útját. A hódítást anno a vikingek szabadalmaztatták a világ azon táján, de mostanra szerencsére szelídített formában lépnek fel. Hogyan lehet az alapvető járást piacképessé tenni? Adj hozzá egy dizájnos botot, és egy angol nevet, és uccu neki!
Tehát a Nordic walking tulajdonképpen egy olyan, síbot jellegű színes botokkal kiegészített mozgásfajta, amit eredetileg a sífutók nyári edzéseire használtak, de a marketingesek remek érzékkel tágították a felhasználók határait – mindenki célközönséggé vált. Aki él, mozogjon is! Gyalogolni kell, botokkal a kezedben, szabályosan, és közben állítólag mintegy 46%-kal több energiát használsz fel, mint egy mezei gyaloglásnál. Igaz, mi is a mezőn gyalogoltunk, de azt Nordic walkingnak hívtunk, ami mindjárt más!
A tudatosság növelése
Általában kétéves korára a legtöbb ember megtanul járni, de mi gyorsan rájöttünk, nekünk ez eddig nem sikerült, legalábbis a Nordic walking szabályai szerint nem. A kezeknek és a lábaknak összehangoltan és ritmikusan kell mozognia, és közben a bottal sem saját magadat, sem a környezetedet nem illik veszélyeztetni. Így elméleti coaching tudásunkat gyorsan gyakorlatban is alkalmaztuk, és először saját testünket és elménket figyeltük meg, hogy végre egyik lábunkat sikerüljön a másik után, szabályos ritmusban elhelyezni, miközben kezünk ellenkező irányba mozog, ugyanarra a ritmusra – mindezt sokszor egymás után. A folyamatot alkotóelemeire bontottuk, majd újból összeraktuk. A belső elmélyülés után következett a külső világ megfigyelése: sikerült elkerüni a másik szembe vagy orrba verését? Nem sétálok esetleg egy autó alá? Egymás hátát tapogatva figyeltük, melyik izmunk mozog a szabályos mozgás közben – vagyis kerestük, hol van melyik hátizmunk.
A haladás mérése
Kedves és figyelmes vezetőnknek és kisebb mértékben saját, immár továbbfejlesztett képességeinknek hála, sikerült balesetek nélkül megúszni a normafai sétát. Búcsút intettünk vezetőnknek, aki szerint vérprofikká váltunk Nordic walking területén és akár egyedül is sétálhatunk ezentúl. Szomorúan megváltunk időközben hozzánk nőtt narancssárga botjainktól, és íme a következő felvonás: piknik a szabadban!
Felelősségben tartás
A piknik. Volt, ki házi készítésű vagy kertben termett produktummal érkezett, akinek pedig ez nem sikerült, Szamos pogácsával rukkolt ki. Dóra remek quiche-e igen nagy sikert aratott és mindannyiunkat komoly reflektálásra késztetett. Végiggondoltuk, mi a mángold angol neve, és egyáltalán, hány zöldség és egyéb étel angol nevét tudjuk. Ez Krisztának, aki mostanában Canterburyben igazgatja kis családját, főleg fontos volt, hiszen nem mindegy, mit kér a piacon.
Hogy fő célunkat – az esti képzés részleteit megbeszélni – ne feledjük, komoly időbeosztást szabtunk magunkra és Kriszta keményen ezt be is tartatta mindenkivel.
Asszertív komunikáció
Mindenki komolyan vette feladatát (de szerencsére nem saját magát) és aktívan és kreatívan hozzátett a megbeszélés sikeréhez: hogyan szervezzük a közelgő nyílt napot, ki hogyan áll a saját témájával, mily módon fogunk egymással tapasztalatot cserélni a képzés során – és természetesen mikor és hol legyen a következő összejövetel. Megegyeztünk, hogy rendszeresen mindenki nézi mailjeit, de hétvégén azért néha kap szabadnapot.
A folyamat lezárása és következetések levonása
Időnket sikerült maximálisan kihasználni. A Nordic walking remek alapot teremtett a friss agymunkához, kreativitásunkat beindította, energiaszintünket feldobta, így tetterőnk és agyi kapacitásunk a csúcson volt. Megegyeztünk, hogy képzésünkön ezt fogjuk továbbadni a hallgatóság felé is. Hajrá és szeretettel várunk mindenkit