Mostantól elérhető az ECVision projekt két elkészült anyagának magyar fordítása, melyeket a cikk végén található linkeken keresztül ingyenesen letölthet minden érdeklődő.
Az elkészült anyagok hasznos útmutatóként szolgálhatnak coachoknak, szupervizoroknak, képzőknek és a szervezeti oldal megbízóinak egyaránt.
Mindkét anyag alapvető célja, hogy az érintett szakmák elméleti és gyakorlati vonatkozásai egyaránt átláthatóvá és összehasonlíthatóvá váljanak, megkönnyítve a nemzetközi szakmai tapasztalatcserét és párbeszédet és a szakmák professzionalizálódásának folyamatát:
- a coaching és szupervízió feladatának és felelősségének leírásán
- a feladatokhoz és felelősségekhez tartozó kritériumok meghatározásán
- és ezek tanulási kimenetekre való fordításán keresztül.
A Fogalomtárban az európai szakirodalom áttekintése alapján meghatároztuk azokat a kulcsszavakat, amelyek leírják a coaching és szupervízió terepét, vagyis azokat a kapcsolatokat, amelyek az egyének funkcionális és szociális szerepeinek, illetve a munkakörnyezetnek a keresztmetszetében megjelenő dilemmákat tematizálják. A Fogalomtár nem csak egy egyszerű szószedet, hanem tartalmazza a coachingot és szupervíziót leíró kifejezések magyarázatát is.
A Kompetencia profil pedig a coaching és szupervízió keretének tanulási kimenet alapú leírását tartalmazza. A Kompetencia profil célja annak meghatározása, hogy a coachoknak, illetve szupervizoroknak milyen tanulási lépéseket kell látható módon elsajátítaniuk annak érdekében, hogy a szakmák előírásai alapján képzett coachokká, illetve szupervizorokká váljanak. A Kompetencia profil átfogó és elméleti alapú megközeltése lehetővé teszi, hogy az elméleti háttér és a gyakorlati kompetenciák közti kapcsolat világosan láthatóvá váljon.
Az alábbiakban letölthető anyagok bevezetőiben az érdeklődők olvashatnak a projekt pontos célkitűzéséről, folyamatáról, az alkalmazott módszertanról, és a függelékben megtalálható a résztvevő országokra vonatkozó történeti áttekintés is a coaching és a szupervízió fejlődéséről.
Számomra az európai projektben töltött három év legnagyobb tanulsága a megszületett anyagok ismeretén túl az a tapasztalás volt, ami magában a projekt team munkájában is megjelent és folyamatos nehézséget okozott a kommunikációban és közös értelmezések és megértések kialakulásában: ahogyan az egyes kulturális kontextusok, az ezekben zajló részben eltérő szakmai fejlődés, a szakmák által érintett ügyfélkör viszonyai alakítják és befolyásolják a coachingban és szupervízióban létrejövő kapcsolatot, dinamikát, fókuszokat és a támogatás, tanulás és fejlődés határait.
A projektet lezáró konferenciára Bécsben kerül sor 2015. szeptember 24-25-én. A konferencián való részvétel ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!
http://www.oevs.or.at/event/anse-second-ecvision-conference-in-vienna/
A két ingyenes anyag pedig innen tölthető le:
ECVision_Competence_Framework_HUNFinal
Madai Kriszta PCC