Egy frissen végzett hallgató vallomása …

Egy frissen végzett hallgató vallomása …

Egy frissen végzett hallgató vallomása … 1024 635 Coach Akadémia

Úgy gondolom, hogy amikor az ember arra adja a fejét, hogy elkezd egy képzést, akkor (persze képzéstől függően), igyekszik a lehető legalaposabban utána járni a választott képzésnek. Én nem így tettem. Adódott a lehetőség így belevágtam. De ahogy egyre jobban ismerem meg saját magam, és nem csak találkozom önmagam működésével, rá kellett jöjjek, hogy én így működöm. Ennek az írásnak viszont az a célja, hogy segítsek azoknak, akik alaposan szeretik körüljárni a témát, mielőtt nagy levegőt vesznek és fejest ugranak, vagy csak megfontoltan beleengedik magukat. A következő néhány gondolat, a saját résztvevői élményeim és tapasztalataim, tehát csak az én személyes megítélésem. 

A képzésre való jelentkezéssel kell, hogy kezdjem és akkor a kronológiát követve az egyes képzési alkalmak számomra legfontosabb élményei, majd a peer coaching, (igen mert ilyen is van), és végül a szakmai gyakorlat lesz terítéken.

A képzésre jelentkezni egyszerű és gyors folyamat volt. Felnőtt képzésben akkreditált a képzés és ICF akkreditációval is rendelkezik. Tekintettel arra, hogy ez már egy PPC szint (három szint van az ICF keretrendszerben, az ACC, a PCC és az MCC), igazolni kellett a szakmai tapasztalataim és a felsőfokú végzettségem.

Az elején kicsit izgultam, hiszen friss Z generációs munkavállalóként sokkal kevesebb vezetői és munkatapasztalatot feltételeztem magamnak, de végül nem volt akadály, hogy csak 3 éve vagyok a munkaerőpiacon, mint HR területen dolgozó pszichológus. Az akkreditációt már említettem, de nekem kifejezetten fontos volt, hogy egy olyan nemzetközi keretrendszerben sajátítsam el a coaching tudást, ami nem csak Európában, de a világ más területein is elismert és elfogadott. Csatolni kellett egy önéletrajzot, hogy az oktatók megismerhessenek minket már az első alkalom előtt. Ez egy kifejezetten jó dolog szerintem. Sokszor megyek úgy tréninget tartani, hogy a résztvevőkről egyedül a munkáltatójukat és a pozíciójukat tudom. Jól esett, hogy már a képzés előtt is érdeklődtek az oktatók és készültek. 

Az első képzési alkalomtól az utolsóig rendkívül világosak voltak a keretek és hogy mikor, mit várnak tőlünk. Ez sokban megkönnyítette a felkészülést és a teljes jelenlétet a képzési napokon. Én nappali képzésen vettem részt, ami hetente egy teljes napot vett igénybe. Ezeknek az időpontjait már a képzésre való jelentkezéskor pontosan elmondták és a megvalósításban nem is volt változás. Nappali képzés révén személyesen voltak megtartva az alkalmak, néhány kivétellel, ahol az oktató külföldön tartózkodott, ezek online formában zajlottak.

Én jelentős különbséget nem tapasztaltam az offline és online lebonyolításban, de szívemhez sokkal közelebb áll az offline verzió. A jövőben ha tehetném inkább az offline-t preferálnám. 

Ahogy haladtunk a képzési napokon, egyre nőtt a tudásunk, de valahol ezt gyakorolni is kell. Erre ad lehetőséget a peercoaching. Mindenki a csoportban kapott egy coacheet és kapott egy coachot. Ezt előzetes preferenciáink alapján a szervezők osztották be. EZ A FOLYAMAT PEDIG ZSENIÁLIS! Egy biztonságos közegben gyakorolhatod a coaching folyamat minden elemét, a helyszín lefoglalásától, kapcsolattartáson át egészen a coaching folyamat lezárásáig. Az oktatók végig rendelkezésre állnak és kísérik a folyamatokat és elkerülhetetlen, hogy néha a csoportos alkalmakra bevigyünk példákat, persze csak a résztvevők beleegyezésével. 

A képzés utolsó előtti alkalma, pedig egy gyakorló videós alkalom. Itt kapunk egy önként jelentkezőt, aki nem résztvevője a képzésnek és őt coacholjuk úgy hogy online rögzítésre kerül. Ez is egy nagyon klassz élmény volt, hiszen saját magadat látni a coachee szemével (kívülről) miközben coacholsz nagyon tanulságos élmény. Ezen felül a choachee és az oktatók is adnak visszajelzést a működésedre.

A szakmai gyakorlatról és a vizsgafolyamtról is részletesen beszámolok hamarosan. 

Fehérvári Marcell

Share This