…avagy a coaching és a munkavállalói jóllét kapcsolata… Amikor szervezeti működéseket vizsgálunk, akkor az utóbbi időben rendkívül népszerű téma a mentális jóllét, well-being és a munkavállalók mindennemű jólléte. Ez nem véletlen.
Az első kutatások a témában, már a XX. században elkészültek és találtak kapcsolatot az eredményesség és a munkakörülmények, munkakörnyezet között. Ezek elsősorban a fizikai munkavállalókra fókuszáltak. Napjaink kutatásai azonban már a szellemi munkavállalók és vezetők mentális egészségét és jóllétét kutatják. Az hogy a vezetőnek van ráhatása a munkavállalók mentális egészségére és jóllétére, az bizonyos.
A vezetői hatékonyságot vizsgáló kutatások, ugyan eltérő eredményeket találtak, de abban megegyeznek, hogy a vezetőnek van hatása a munkavállalók jóllétére.
Hogyan függ össze a vezetői viselkedés a gazdasági teljesítmény és a munkavállalók jólléte? – merül fel sokakban a kérdés, amikor arról kell dönteni, hogy miként és hogyan támogassuk a munkavállalókat és vezetőket az egészségesebb és boldogabb munkakörnyezet megteremtésében, úgy hogy közben a teljesítmény is növekedjen, és ne kerüljön sokba, vagy ha sokba is kerül, legyen rövid a megtérülés.
De Neve és mtsi (2023) kutatásukban arra a következtetésre jutottak, hogy a munkavállalói jóllét és a gazdasági teljesítmény korrelációs kapcsolatot mutat, ami minket arra enged következtetni, hogy ha a munkavállalói jóllétet komolyan veszi egy szervezet, akkor vélhetően egy megtérülő befektetésbe vág bele.
Hogyan lehet a munkavállalók jóllétét és boldogságát növelni? Egy újabb kérdés, amit minden vezető legalább egyszer feltesz a karrierje során. Erre a kérdésre pedig, egy egyre népszerűbb válasz, a coaching.
A coaching tevékenység előmozdítja a munkavállalói jóllét növekedését, hiszen a tudatosság növelésével hozzájárul a munkavállalók önismeretének mélyítéséhez. Egy coaching szemléletű vezető, nagyobb eszköztárral rendelkezik ahhoz, hogy megfelelően támogassa munkavállalóit, ezáltal segítve őket a jóllétük eléréséhez, megtartásához.
De Neve és mtsi. (2023) kutatását alapul véve, azt a következtetést lehet levonni, hogy ugyan a coaching mint szolgáltatás és a coachá válás egy ICF akkreditált képzésen jelentős befektetést jelent (mind időben és anyagiakban), ugyanakkor megtérül, hiszen a munkavállalói jóllétre gyakorolt hatás, végül a gazdasági eredményeink növekedésében is szerepet játszik. Tehát ha egy olyan megtérülő befektetést keresel, amivel magadba fektetsz, de ezáltal az alkalmazottaidat, kollégáidat is segíted, akkor egy coaching képzés a számodra megfelelő választás.
Fehérvári Marcell
Forrás: De Neve, J. E., Kaats, M., & Ward, G. (2023). Workplace wellbeing and firm performance