A 15 éves lányom igyekszik követni a munkánkat, eredményeinket, céljainkat – és az ezekhez kapcsolódó mozaikszavakat. Megtanulta, mi a coaching (de még mindig nem szereti hallani a kérdést: “És a szüleid mivel foglalkoznak?”, mert tudja, hogy nem tud egy szóval válaszolni). A PCC-t kívülről fújja, hiszen 9 hónapig volt itthon téma. Az ICF-t 8 éve hallgatja. CSR, ACSTH, RAC, és sorolhatnám.
Erre pénteken felbukkan egy újabb mozaikszó, az ACTP. Az erről szóló levelet olvasom, amit oktatás-szervezőnk, Szilvi továbbított nekünk. A reakcióm hasonló, mint a 2 nappal korábbi, a PCC akkreditációról szóló értesítés olvasásakor (szerencsére csak a lányom látta-hallotta, meg valószínűleg a szomszéd lakók), így sejti, hogy megint egy fontos állomáshoz értünk.
ACTP: Accredited Coach Training Program. Aki ICF akkreditációra készül, az pontosan érti, érzi ennek jelentőségét. Aki nem -és lássuk be, a lakosság nagyobb része ebbe a csoportba tartozik-, annak hogyan is tudnánk átadni az érzést?
Nálunk az egész család nagy ínyenc. Szeretünk főzni, szeretünk enni. Ha megnyílik egy új bisztró, ott vagyunk. Ha nyaralunk, bújjuk a Bib Gourmand applikációt, a Michelin Guide-ot. Apropó: múlt héten egy újabb magyar étterem kapott Michelin csillagot, így négyre emelkedett a nemzetközi megmérettetésen kiválóra vizsgázott hazai éttermek száma.
Na, ez az!
Mert hogy az ACTP-t legalább ilyen szigorúan mérik. Mi is ehhez képest egy NAV vizsgálat vagy a géptan szigorlat! 2012 elején 9 hónapnyi előkészítés után mertük beadni a jelentkezést, amelyet hosszas és alapos vizsgálat követett. Első körben az ACSTH minősítést kaptuk meg, amivel az ICF elismerte, hogy amit és ahogyan tanítunk, az megállja a helyét nemzetközi szinten is. A legnagyobb próba azonban, hogy méltónak és hitelesnek talál-e minket ahhoz, hogy megkapjuk a jogot a hallgatóink házon belüli vizsgáztatására – amely helyettesíti immár a PCC akkreditációra beadandó hanganyagokat és azok elbírálását.
Ez végtelen bizalom, hiszen meg kell győződniük arról, hogy az oktatók és vizsgáztatók következetesen képviselik a coach kompetenciák és az etikai kódex betűjét, szellemét és gyakorlatát. Hogy rutinos mentor coachok, tapasztalt vizsgáztatók, akiknek visszajelzéseiből tudnak a hallgatók annyit tanulni, hogy képesek legyenek egyre jobb és jobb coaching üléseket vezetni.
Végtelen bizalom ez a mi részünkről is a hallgatóink felé, hiszen a Coach Akadémia PCC szintű vizsga moduljára jelentkező korábbi hallgatóinkban tudnunk kell bízni és hinni, hogy a modulban biztosított egyéni és mentor coachingok során eljutnak 3 hónap alatt egy olyan biztos tudás-szintre, hogy bátran engedjük őket vizsgára. Biztonságos környezetben, magyarul – mégis nemzetközi sztenderdeknek megfelelően, közös felelősségre építve.
A Coach Akadémia oktatóiként ma arról beszélgettünk, mit jelent számunkra ez a sajátos, ICF-es Michelin csillag. Felelősséget, elkötelezettséget, szenvedélyt. Kiszámítható minőséget, nemzetközi sztenderdeket és kereteket. Innovációt. A teljes értékláncon végighúzódó magas színvonalat. Az állandó tanulást, fejlődést, önreflexiót. És mindenek előtt az új, szakmailag kiváló coach generációk felnövekedésében való örömteli bábáskodást, kísérést.
Köszönjük, hogy eddig is bíztatok bennünk, velünk tanultatok – sokatokkal a diploma-osztó óta is tartjuk a kapcsolatot, együtt dolgozunk, tanulunk tovább. Immár egy újabb csillaggal az egünkön.
Hegedűs Dóra PCC